شبکه های اجتماعی

آمار بازدید

نظر خواهی

واصف باختری در بالنده‌گی شعر فارسی افغانستان چه جایگاهی دارد؟

استاد واصف باختری

مسافران شکیبا، مسافران خموش
دلم ز گردش آرام این قطار گرفت
در ایستگاه حوادث پیاده خواهم شد

وب سایت استاد واصف باختری

سرود و سخن در ترازو

سرود و سخن در ترازو

«سرود و سخن در ترازو» در برگیرندهٔ پژوهش‌های گسترده در باب اوزان شعر فارسی و عربی است. واصف باختری در «سرود و سخن در ترازو» رسالهٔ رشید وطواط را در باب اوزان شعر دری و تازی تحشیه و تعلیق کرده و اشتباهاتی را که نساخان از سر بی‌پروایی در آن ثبت کرده‌اند، زدوده و در هر باب نمونه‌هایی از شعر در اوزان کلاسیک و اوزان پیشنهادی نیما آورده است. این کتاب نمودار تسلط بی‌مانند واصف باختری در اوزان شعر است. باختری «سرود و سخن در ترازو» را به استاد والا مقام خودش استاد عبدالحق بیتاب پیشکش کرده است. او در مقدمه می‌نویسد: «من نمی‌خواهم که وزن را مطلقاً همزاد جاودانی شعر بنگارم، ولی آگاهی دقیق از سرشت و خصلت وزن‌های گوناگون حتا می‌تواند کار آنانی را که می‌خواهند بر پایة ترتیب و توالی عبارت‌های آهنگین، شعر بسرایند نه به ترتیب و توالی اوزان معیاری به اوج و شگفته‌گی بیشتری برساند.»
«سرود و سخن در ترازو» در ۱۰۴ صفحه از سوی نشرات وزارت اطلاعات و کلتور در زمستان سال ۱۳۷۰ خورشیدی در مطبعه دولتی در کابل به چاپ رسید، اما به دلیل آتش سوزی مطبعه دولتی در ثور ۱۳۷۱، تنها به چند نسخهٔ این کتاب که به همت آقای یوسف بخشی، معاون مطبعه دولتی از سوختن نجات یافته بودند، دست یافتم. این کتاب دو بار در امریکا به گونه آفیست نیز چاپ شده است.

ارسال به شبکه های اجتماعی

ارسال صفحه به دوستان

بستن

دیدگاه های بازدید کنندگان

دیدگاه توسط یاسین صمیم

شنبه 26 سنبله 1390

گردانندگان گرامی سایت استاد باختری، در این شکی نیست که هر اثر استاد باختری بسیار ارزشمند و خواندنی نیست، اما این را نیز بهتر می دانید که آثار استاد باختری به طور عموم برای همگان و به ویژه برای نسل جدید نایاب است. آنهایی که همعصر وی بوده اند و یا ارتباط داشته اند، شاید توانسته باشند نسخه ای و یا نسخه هایی از آثار استاد را داشته باشند. حال راه حل این است که شما لطف نموده هرچه زودتر آثار باختری را یا جدیداً چاپ کنید و یاهم در سایت ایشان بگذارید تا بتوانیم به راحتی استفاده نماییم. بدرود،

درج دیدگاه تازه

استاد واصف باختری


طراحی و توسعه:
پیشگامان تکنولوژی